Vodné fajky sa vo svete využívajú už tisícky rokov, a to v rôznych podobách. Tá najmodernejšia, s ktorou sa stretnete v dnešných shisha baroch, vznikla v Turecku. V priebehu posledných storočí prešla len drobnými vylepšeniami, stále tak funguje na tradičnom princípe. Avšak, jednotlivé modely sa od seba vo viacerých ohľadoch líšia. Aké veci si pri výbere všímať a ktorá vodná fajka bude ideálna pre vás?

Základné časti tradičnej vodnej fajky

Tradičná vodná fajka sa skladá v prvom rade z vázy s vodou, ktorá slúži ako základňa. Z nej vystupuje tenké telo, ktoré je obvykle vyrobené z kovu. Na jeho spodnej časti je vývod na hadicu, cez ktorú sa ťahá dym. Tá je zakončená vymeniteľným náustkom.

Na samotnom vrchu vodnej fajky je tácka s korunkou. Práve korunka je mimoriadne dôležitým komponentom, keďže sa do nej ukladá zdroj tepla (obvykle hnedé uhlie alebo kokosové uhlíky) a tabak.

Rôzne druhy koruniek

Jednotlivé vodné fajky sa líšia práve korunkami. Najčastejšie sa využíva klasická korunka, ktorá má väčšie diery a umožňuje melase z tabaku, aby stekala do fajky. Moderným riešením je tzv. Vortex alebo Phunnel korunka. Tá zabraňuje prieniku melasy do fajky, čím sa predlžuje možný čas fajčenia.

Vodné fajky a ich veľkosti

Konštrukcia jednotlivých modelov tradičných vodných fajok je viac-menej podobná. Najväčšie rozdiely sú vo veľkosti. V prípade, že chcete vodnú fajku len pre seba, dobrou voľbou sú kompaktné modely. Tie sú vhodné aj na cestovanie. Ak by ste si ju radi užívali aj s vašimi kamarátmi, k dispozícii sú stredne veľké verzie, ktoré ponúkajú aj dlhšiu výdrž. Veľké modely sú vhodné skôr pre bary, keďže sú pomerne drahé. Avšak, umožňujú pripojenie až 6 hadíc.

Nevýhody tradičnej vodnej fajky

Nevýhodou tradičných vodných fajok je pomerne prácna údržba. Potrebujete dokupovať uhlíky a tabak, pričom všetko musí byť správne zladené a nastavené, aby fajka fungovala. Je potrebné pravidelne čistiť jej útroby a pri fajčení si dávať pozor, aby žeravé uhlíky nespadli na zem a nespôsobili požiar. Keď prídete do baru, nemusíte nič riešiť. No ak si vodnú fajku kúpite domov, možno zistíte, že vás jej prácna údržba naozaj nebaví.

Moderná alternatíva – elektronická vodná fajka

Moderným trendom sú elektronické vodné fajky. Tie majú oveľa jednoduchšiu konštrukciu. Pozostávajú z tekutej náplne zohrievanej pomocou elektriny z batérie. Generuje tak hustý voňavý dym, ktorý je prakticky totožný ako v prípade klasickej vodnej fajky. Avšak, celé telo môže byť násobne menšie.

Elektronické vodné fajky Elizz majú veľkosť pera. Nemusíte riešiť žiadne uhlíky, zapaľovače či pravidelné čistenie. Vďaka absencii tabaku a dechtu je fajčenie menej škodlivé ako v prípade tradičných fajok. Ide tak o zaujímavú voľbu, ktorá je vhodná pre každého, kto si chce svoju vodnú fajku brávať všade so sebou.

 

Napíšte komentár